June International Tours

Global Results

on

Super Rugby Quick Links : Home | News | Fixtures | Super Rugby Betting | Standings |

Well, it has started and it started with high drama in Paris. Day 2 had two one-sided results but Day 3 saw the uprising of the amateurs. The Rugby World Cup is under way.

World Cup

Argentina vs France, 17-12
Australia vs Japan, 91-3
England vs USA, 28-10
Ireland vs Namibia, 32-17
New Zealand vs Italy, 76-14
Scotland vs Portugal, 56-10
South Africa vs Samoa, 59-7
Wales vs Canada, 42-17

European Amateur Festival

England Counties vs Russia, 76-10
France Amateur vs Belgium, 27-13

Magners League

Blues vs Dragons, 40-13

Friendly

Bath vs Leinster, 29-9
Edinburgh vs Viadana, 42-0
Gloucester vs Ulster, 23-19
Harlequins vs Connacht, 31-8
Leicester Tigers vs Montauban, 32-10
London Wasps vs Glasgow, 34-8
Munster vs Saracens, 15-5

Australia

Australian Rugby Championship


Canberra Vikings vs Sydney Fleet, 56-29
Central Coast Rays vs Ballymore Tornadoes, 29-10
Perth Spirit vs Melbourne Rebels, 24-3
Western Sydney Rams vs East Coast Aces, 44-20

England

National League 1


Bedford Blues vs Esher, 31-29
Doncaster vs Launceston, 26-8
Exeter Chiefs vs Plymouth Albion, 28-19
London Welsh vs Newbury, 25-23
Moseley vs Pertemps Bees, 23-11
Northampton Saints vs Cornish Pirates, 35-26
Nottingham vs Rotherham Titans, 19-5
Sedgley Park vs Coventry, 28-21

Ireland

Under-20


Leinster vs Munster, 19-9
Ulster vs Connacht

Under-19

Ulster vs Connacht, 43-0
Munster vs Leinster

New Zealand

Air New Zealand Cup

Week 7


Auckland vs Northland, 33-25
Canterbury vs Hawke’s Bay, 44-6
Manawatu vs Otago, 25-25
Southland vs Counties Manukau, 47-10
Taranaki vs Bay of Plenty, 36-19
Waikato vs Tasman, 25-23
Wellington vs North Harbour, 39-14

AA Rewards

Pool A


Horowhenua-Kapiti Kapiti vs Wairarapa Bush, 18-12
King Country vs Thames Valley, 13-9
Mid Canterbury vs West Coast, 23-12

Pool B

Buller vs Poverty Bay, 15-13
North Otago vs East Coast, 38-5
Wanganui vs South Canterbury, 30-8

Scotland

Premiership


Boroughmuir vs Glasgow Hawks, 24-22
Currie vs Dundee HSFP, 16-6
Heriots vs Hawick, 36-29
Melrose vs Edinburgh Acads, 40-6
Stirling County vs Ayr, 18-18
Watsonians vs GHA, 40-15

South Africa

Currie Cup

Premier Division


Boland vs Valke, 24-20
Cheetahs vs Griquas, 21-17
Golden Lions vs Blue Bulls, 27-22
Western Province vs Sharks, 22-19

1st Division

Border vs Griffons, 34-26
Eastern Province vs Leopards, 34-15
South Western Districts vs Pumas, 14-8

Under-21

Blue Bulls vs Golden Lions, 39-16
Border vs Griffons, 20-20
Eastern Province vs Griquas, 29-15
Leopardsv vs Boland, 17-11
South Western Districts vs Pumas, 32-19
Western Province vs KwaZulu Natal, 36-0

Under-19

Blue Bulls vs Golden Lions, 25-6
Griffons vs Border, 37-19
Griquas vs Eastern Province, 26-13
Leopards vs Boland, 33-8
South Western Districts vs Pumas, 16-16
Western Province vs KwaZulu Natal, 39-19

Provincial Amateur

Free State Plastteland (South) vs Eastern Province Rural , 51-10
Golden Lions vs KwaZulu Natal Rural, 62-33

Women

Border vs South Western Districts, 58-0
Free State vs Griffons, 40-12
Kwa-Zulu Natal vs Boland, 42-0

National Club Championship

Day 1


College Rovers vs Evergreens, 29-18
Old Greys vs Springs, 45-22
PE Police vs Welkom, 43-12
PUK Rugby Institute vs Kimberley Police, 46-6
Spring Rose vs Young Killers, 27-3
University of Johanne

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.